Sociální sítě
Ve jménu Boha milosrdného, slitovného
Jaký je islámský pohled na sociální sítě, co si o nich myslím já a proč nezveřejňuji více svých fotografií?
Z náboženského hlediska neexistuje žádné jasné stanovisko týkající se sociálních sítí. Jeden islámský učenec může říct, že sociální sítě jsou špatné, zatímco druhý o nich bude mluvit pozitivně a bude je naopak doporučovat, oba názory mohou být správné. Vše záleží totiž na tom, jakým způsobem člověk sociální sítě používá, kolik času jim věnuje, na co kouká apod., zkrátka se dá říct, že na nich můžeme získávat dobré, ale i ty špatné skutky. A proto si každý člověk musí stanovit vlastní rozumný střed, kdy se bude snažit o to, aby sociální sítě byly pro něj pozitivním přínosem, ať už bude sám aktivní, nebo naopak bude jen tím, kdo sbírá inspiraci, vzdělaní nebo například chce mít přehled o světě a sleduje různá média a tak dále.
Osobně jsem toho názoru, že sociální sítě jsou v dnešní době skvělým prostředníkem k tomu, aby muslim ukázal svému okolí, ať už jde o rodinu, přátele nebo veřejnost, čemu vlastně věří/své náboženství. Zároveň je to skvělá příležitost pro nemuslimy, jak se "seznámit" s muslimy, sledovat jejich život, pochopit jejich víru a vidět svět i z jejich úhlu pohledu. Dříve muslimové cestovali do nemuslimských států, aby lidi seznámili s islámem, my to dnes máme snadnější právě díky sociálním sítím, což je, myslím si, skvělá příležitost.
I když si člověk nastaví sociální sítě správným směrem, je sám aktivní a snaží se dělat dawa (pozvánka k poznání islámu), měl by si určit hranice a nezveřejňovat ze svého soukromí víc, než je nutné. Každý člověk však ty hranice má nastavené pochopitelně někde jinde a záleží na každém z nás, co považujeme za normu a co už je pro nás příliš.
Proč nezveřejňuji více svých fotografií?
Velmi častá otázka a stále stejná odpověď, po všech mých zkušenostech o to nestojím a nemám z toho dobrý pocit, stejně tak nesdílím fotografie svých dětí, nepřipadá mi to totiž v úplném pořádku. Myslím si, že bohatě postačí, když se člověk ukáže jednou za čas ve stories nebo výjimečně dá jednou za rok fotku na profil, víc není potřeba. Ale to je o mně, to jsou mé pocity a nikomu je necpu, každý ať si sdílí, co sám uzná za vhodné. Určitě však mějme na paměti zlou a ošklivou závist, která nám nebo naším milovaným může uškodit (s Jeho dovolením), proto dvakrát přemýšlejme, než něco zveřejníme a prosme Boha, aby nás ochránil před veškerým zlem. Opravdu ne každý nám ze srdce přeje jen to dobré a hezké, taková je realita a člověk by na ni neměl zapomínat. Více na tohle téma zde: https://www.julinka-lerari.cz/l/zavist/
Sdílet v dnešní době věci o náboženství/Bohu, není to trapné?
Každý si může sdílet to, co sám uznán za vhodné a co je jeho srdci nejblíže. Nevidím jediný důvod, proč bych se za svou víru měla stydět.
Co luxus a dokonalost na sociálních sítích?
Lidé ukazují jen to, co chtějí, mnohdy jsou fotografie upravené v různých aplikacích apod., dokonalost neexistuje. A luxus? Přejme druhým to, co bychom přáli i sobě nebo svým dětem, to je opravdové životní štěstí, být spokojený s tím, co mám a přát druhým to, co sobě, díky Bohu.
Na závěr bych ráda připomněla, že sociální sítě jsou jen virtuální svět, který pro nás může být zcela jistě pozitivním přínosem, avšak ten skutečný život plný nezapomenutelných zážitků, lásky a inshAllah i dobrých skutků, je vedle nás, rodina a skuteční přátelé, nezapomínejme na to.
Kéž nás Bůh vede správnou cestou.