Proč si žena dle islámu nesmí vzít nemuslima?
Ať už se to někomu líbí, nebo ne, většina mužů se tradičně považovala a stále považuje za hlavu rodiny, zatímco ženy si často připisují roli těch, které tiše řídí dění. Žena je však především ta, která je ochotná pro klid a harmonii v rodině udělat maximum a v mnoha ohledech je schopná ustoupit nebo přizpůsobit se. Bůh tohle ví nejlépe a možná právě proto v některých náboženských přikázáních stanovil určité hranice, jakými jsou například pravidla ohledně manželství.
Život s nemuslimským manželem může ženu ovlivnit v mnoha směrech. I když je hezké tvrdit, že ji miluje a plně respektuje, na začátku vztahu všechno vypadá růžově. Každý se v životě vyvíjí vlastním směrem a nelze to nikomu vyčítat. Zamilovanost netrvá věčně a časem věci, které byly dříve respektovány a tolerovány, mohou začít být nepříjemné – což může nastat na obou stranách.
Společné modlitby, půst, vzdělávání a vzájemná podpora v praktikování islámu jsou důležitými součástmi muslimského manželství. Manželé hledají řešení svých problémů podle islámských principů, protože to, co řekl Bůh, by měl každý muslim přijmout. V manželství s nemuslimem může žena čelit výzvám v praktikování své víry, neboť není jisté, že partner bude sdílet její náboženské hodnoty. Nebude respektovat pravidla halal a haram, ani islámská práva manželky, protože neuznává náboženství islámu. Pro muslimku je nepřijatelné, aby kvůli manželovi přestala praktikovat své náboženství.
Další problém nastává v případě, kdy manželský pár zakládá vlastní rodinu. Žena může nějaký čas udržet svůj islámský způsob života, pokud má dostatečně silnou osobnost, ale dítě patří i otci, který těžko připustí, aby děti automaticky převzaly islám po matce. Logicky nebude souhlasit ani s islámskou výchovou, zvláště pokud vyznává jinou víru, která vyžaduje, aby děti následovaly jeho náboženství. I kdyby na začátku vztahu souhlasil, časem může nastat konflikt, který vyvolá hádky a dlouhodobé napětí, což může vést až k rozvodu. V takové situaci může žena podlehnout nátlaku a souhlasit s výchovou dětí, která není v souladu s islámem.
V dospělosti si dítě rozhodne samo o svém životě a víře, a nikdo neví, jaké rozhodnutí přijme. Základním principem pro každého muslima však zůstává snaha předat svým dětem islám.
Muslim si může vzít nemuslimku? Pokud jde o vztah mezi muslimem a nemuslimkou, je v islámu povoleno, aby si muslim vzal křesťanku nebo židovku, přičemž platí podmínka, že by měla být zbožná a praktikující. V rámci této tradice se důraz klade na víru a náboženské praktikování obou stran. Děti z takového manželství jsou považovány za muslimy a výchova bude podle islámských zásad. Žena by měla být o těchto aspektech informována ještě před svatbou.
Manžel má povinnost respektovat náboženství své manželky, ale zároveň má také zodpovědnost seznámit ji s islámem a odpovídat na její dotazy. Avšak v současnosti je pro takové sňatky, podle mnoha islámských učenců, doporučováno být opatrný a dobře zvážit možná rizika, což souvisí s komplexními náboženskými a kulturními otázkami.
Pokud jde o muslimku a nemuslima, islám tento sňatek zakazuje. Je-li muslimka v takovém vztahu, měla by si být vědoma rizik a skutečnosti, že takový sňatek je považován za neplatný podle islámských zásad. A před Bohem je samozřejmě zodpovědný každý sám za sebe.
A Bůh ví nejlépe.