Polygamie v islámu
Polygamie v historii a islámu? Polygamie existovala již dávno před vznikem islámu, avšak právě islám jí dal jasná a přísná pravidla, která mají chránit ženy před zneužíváním a zajistit, aby každá z nich měla svá práva. Islám povoluje maximálně čtyři manželky, zatímco před jeho příchodem neexistovala v této oblasti žádná omezení.
Druhá, třetí a čtvrtá manželka mají stejná práva jako první žena. Zajištění rovnosti mezi manželkami v zacházení, zabezpečení a laskavosti je zásadním požadavkem polygamie v islámu. Tato rovnost je klíčovou podmínkou, kterou musí splnit každý muž, jenž chce mít více než jednu ženu.
Pokud však muž uzná, že není schopen tuto podmínku splnit, islám mu doporučuje, aby měl pouze jednu manželku, což je pro něj lepší a spravedlivější.
Důvody mnohoženství byly různé a jeho praktikováním se setkáváme především v raném středověku. Tehdejší společnost byla ovlivněna nejistotou způsobenou častými válkami a mocenskými boji mezi jednotlivými kmeny. V tomto kontextu bylo mnohoženství vnímáno jako prostředek k zajištění stability, neboť vdovy s několika dětmi by bez podpory manžela v té době jen obtížně přežily.
Dalším možným důvodem mohla být neplodnost manželky, sexuální nespokojenost, rodinné tragédie, vážné nemoci nebo celková nespokojenost v manželství. Tyto faktory mohly vést i k žádosti ženy o rozvod.
V životě mohou nastat různé situace, ale ženy nejsou hračky, které člověka časem přestanou bavit. Pokud se někomu žena líbí a chce s ní být, měl by ji požádat o ruku, uzavřít sňatek a plnit všechny povinnosti, které k manželství patří. Islám tímto způsobem chrání ženy a zajišťuje jim stejná práva, bez ohledu na to, zda se jedná o pannu, vdovu či rozvedenou ženu.
Rozvod? Pokud žena není schopna přijmout manželův další manželský vztah, má plné právo se rozvést, zvláště pokud vůči němu cítí nenávist a není schopna s ním dále žít.
V islámu jsou běžné předmanželské smlouvy, které ženě umožňují stanovit podmínky, například že v případě uzavření dalšího manželství má právo na rozvod. Islám také klade důraz na morální hodnoty a vzájemnou úctu mezi manželi. Chování typu: „Já to mám povolené, a ty nemáš právo nic říct,“ je proto neetické a odporuje principům islámu, který vyžaduje respekt a ohleduplnost v mezilidských vztazích.
Polygamie v dnešní době u nemuslimů? V dnešní době se polygamie objevuje i mezi nemuslimskými komunitami, i když není legalizována a často zůstává skryta. Tyto vztahy bývají tajné a obvykle se označují termínem "milenka" namísto "manželka". Muž v takovém vztahu obvykle nepociťuje žádné závazky vůči své milence, vnímá ji spíše jako zpestření života. Pokud vztah přestane být pro něj zajímavý, jednoduše jej ukončí, aniž by z toho vyplývaly jakékoli závazky. Milenka nemá žádná formální práva a často je společností vnímána negativně.
Žena nemůže mít více než jednoho manžela, proč? V islámu polyandrie neexistuje. Hlavním důvodem je otázka určení otcovství, což je zásadní pro rodinné vazby a dědická práva. Navíc se často argumentuje tím, že žena je křehké a citlivé stvoření, které touží po lásce, stabilitě a domově. Mnoho žen sní o nalezení jednoho správného partnera, se kterým budou sdílet život, vychovávat děti a budovat harmonickou domácnost.
Mnohomužství se však v určitých částech světa vyskytuje, například v Tibetu, kde je jeho existence spojena především s ekonomickými důvody, jako je zachování majetku v rodině.
Podle islámského učení Bůh nejlépe rozumí povaze žen a jejich potřebám. Proto povolil mnohoženství pouze mužům, a to za specifických podmínek, které mají zajistit spravedlnost a odpovědnost.
Názory žen? Hodně záleží na kulturním a společenském prostředí. Například muslimka, která vyrůstala v rodině či společnosti, kde je mnohoženství běžné, to může považovat za normální. Naopak muslimka nebo nemuslimka, která v takovém prostředí nežila, bude mnohoženství pravděpodobně vnímat negativně. Bude jí jedno, zda další žena je milenkou nebo manželkou – s takovým manželstvím se pravděpodobně nesmíří.
V současné době je polygamie v mnoha muslimských zemích kritizována a někde dokonce zakázána. Jedním z hlavních důvodů je, že muži často nedodržují pravidla spojená s mnohoženstvím, což způsobuje problémy a starosti pro obě strany. Z těchto důvodů i samotní muslimové taková manželství nedoporučují, pokud si žena nebo rodina nejsou jisté, že muž je zodpovědný, slušný a bude dodržovat všechny podmínky tohoto svazku.
Každá žena má ovšem právo na vlastní pohled. Osobně jsem se setkala s ženami, které v mnohoženství vidí pozitivní stránky a jsou ve svém manželství šťastné. Jejich rozhodnutí bychom měli respektovat, pokud jsou s tímto uspořádáním spokojené.
Nelze si také idealizovat situaci a tvrdit, že u muslimů neexistuje nemanželský sex. Ve zkratce: vše, co existuje u nemuslimů, existuje i u muslimů. Je důležité oddělovat náboženství od jednotlivců, protože ne každý věřící dodržuje a praktikuje svou víru. Muslimové jsou také lidé, kteří chybují a nejsou neomylní.
A Bůh ví nejlépe.