Nováčci v islámu, na co se zaměřit?

Tawhíd je nejdůležitějším základem, je to srdce islámu. Nezapomínejme, že i kdyby měl člověk v srdci jen zrnko správné víry, vstoupí s Jeho milostí do ráje. Jestliže konvertita nebo muslim všeobecně nemá jasno v Jedinečnosti Boží, je to dost velký problém. V islámu totiž nestačí to, že člověk uvěřil, nestačí uznat, že Bůh existuje, křesťané i židé také věří v Boha, viďte? Každý muslim musí mít v tawhídu jasno, v opačném případě může snadno zbloudit a stát se odpadlíkem, ta hranice je velmi tenká.  

Pilíře islámu a pilíře víry, další bod, ve kterém by měl mít muslim úplně jasno. Nestačí jen vědět, které to jsou, chce to hlubší zaměření...

Stručná historie islámu


Život proroka Muhammada (mír s ním) a jeho výroky. 

Korán a výklad, který je dostupný i v českém nebo slovenském jazyce. To si člověk může pochopitelně studovat sám celý život...

Přednášky - muslim poslouchá přednášky, aby upevnil svou víru a rozšířil své znalosti, znovu napíšu - rozšířil znalosti - která je postavena na pevných základech. Jestliže tyhle základy nejsou vůbec nebo nejsou pevné a nepochopené, odrazí se to v dalším vzdělávání...

K těm přednáškám bych ještě ráda doplnila, abyste si dávali pozor na to, od koho přednáška je. Může být od učence z řad ší'a nebo sufi apod., no a jako nováčci to nemusíte poznat, tím pádem půjdete nesprávným směrem a budete v tom mít slušný hokej.

 
V češtině máme opravdu skvělé knížky a knížečky, od tawhídu až po smrt, jestliže si je muslim všechny pročte, získá skutečně dobrý základ znalostí na celý život. Já osobně takové knížky dávám číst i svým dětem a jsem vděčná, že existují, ono to v mnoha směrech rodičům usnadní tu povinnost vůči dětem, vzdělávat je. 

Nikde není psáno, aby člověk studoval islám od rána do večera, znal detailně islámské právo a bavil se pouze a jedině o islámu, ale vědět základy, to je snad v zájmu každého muslima, který má rád své náboženství a chce dle něj žít. Jinak se nabízí otázka, proč jsem vlastně muslim či na jakém základě jsem vůbec konvertoval?

 

Kde přednášky poslouchat nebo číst?

Několik jich je na českých stránkách o islámu (islamweb.cz, islam.cz, e-islam., islam.mypage.cz), jestliže si všechny tyto stránky pročtete, určitě vám to pomůže a budete o něco moudřejší, inshAllah.

Jde-li o poslech, na YouTube jsou učenci jako je Dr. Zakir Naik, Nouman Ali Khan, Yusuf Estes apod., kteří mají přednášky v angličtině. Dále několik arabských přednášek různých učenců, k čemuž je potřeba perfektní znalost arabštiny nebo dobrý tlumočník.


Pak bych upozornila, aby se každý nováček zaměřil především na islám, ne na to, jak žijí muslimové, jaké mají názory a co dodržují a nedodržují. Islám je hodně propletený s tradicemi a kulturou každého národa. Mnoho lidí si některé věci přibarvuje tak, jak jim vyhovuje, jiní se zase přiklání spíš ke striktnějším názorům a nováček nemá šanci se orientovat v tom, co jsou tradice, zvyky, co jsou názory a zda existují i jiné názory na dané téma, neboť zatím nemá tolik znalostí a zkušeností. Proto se konvertita musí zaměřit pouze na samotné náboženství, ne na to, jak islám praktikuje například manžel a jeho rodina (to je velmi časté) a považovat to za svaté.

Někteří rodilí muslimové mají tendence dělat z konvertity Palestince, Alžířana, Egypťana, Jemence apod., jenomže člověk nepřijal islám kvůli tomu, aby si hrál na něco, co není a nikdy nebude. Každý konvertita má zcela jistě svůj původ, svůj domov, své tradice, kulturu i zvyky, nepotřebuje žít život někoho jiného, potřebuje žít dle islámu.

Čemukoliv nováček nerozumí z toho, co zrovna četl nebo poslouchal, může se zeptat muslimů, kteří islám studovali nebo mají alespoň nějaký přehled. 

Muslimů, kteří vystudovali islám na islámské univerzitě tu máme několik, kdo by chtěl kontakt, můžu vám ho s jejich svolením předat. Pokud nechcete nikomu vypisovat a něco vysvětlovat, existuje pak stránka islamqa.info, tam je toho spousta a většinou jsou uvedené všechny názory islámských vědců, což je úplně perfektní, stránka je v angličtině, arabštině a dalších jazycích.

Co když se konvertita vzdělávat nechce?

Allahu alam (Bůh ví nejlépe), každého věc.

Myslím si jen, že spousta dnešních konvertitů řeší nepodstatné věci namísto toho, aby řešili to nejdůležitější...

Odpovídáte na dotazy i vy, když píšete blog a celkově jste v tomto směru aktivní?

Já dělám dawa (pozvánka k poznání islámu) především pro nemuslimy, nevzdělávám muslimy, k tomu je potřeba islámská univerzita, ale když se mě někdo na něco zeptá a vím, tak samozřejmě odpovídám.

Musí se každý konvertita po konverzi vzdělávat?

Vzdělávat se musí každý, ať už jde o konvertitu nebo o rodilého muslima.

Musí každý konvertita odpovídat na dotazy týkající se islámu?

Nemusí, tahle povinnost platí pro muslima, který nějaké znalosti má a ví, ne pro muslima, který je nováček a zatím sám v některých věcech jasno nemá. Ono je mnohem moudřejší, když nový muslim řekne, že neví, neumí to zatím dobře vysvětlit nebo se na to on sám musí ještě podívat, než aby plácal nějaké nesmysly.

Dost nemuslimů se snaží nachytat nováčka, někdy to bývají bohužel i rodinní příslušníci, právě na islámských kontroverzních tématech, což může být pro začátečníka pochopitelně velmi nepříjemné. Nejdůležitější je zachovat klid a odpovídat velmi stručně.

Musí se konvertita učit i arabský jazyk?

Člověk, který se nenarodil jako Arab a naučí se číst Korán v arabštině, získá inshAllah větší odměňu za svou snahu a úsilí než ten, kdo se jako Arab narodil a arabština je jeho mateřským jazykem, povinné to však není. Osobně si ale myslím, že ta odměna za to stojí a pokud máte tu možnost, proč ji nevyužít, inshAllah.

Musí si konvertita změnit své jméno na islámské?

Jestliže jeho jméno je pěkné a ve významu neznamená něco hanlivého nebo špatného, není to povinností.

Jsou však případy, kdy si konvertité i tak nechají ke svému krásnému rodnému jménu přidat jméno islámské/arabské, neboť chtějí, aby z jejich jména bylo jasné, že jde o muslima, každý tedy dle svého rozhodnutí.

Jak je to s praktikováním, musí konvertita okamžitě začít se vším?

Být konvertitou neznamená, že mám nějaké výjimky... První věc, která je po šahádě, je modlitba, je potřeba si na ni zvyknout a přizpůsobit se tomu. Pro člověka, který se nikdy nemodlil nebo maximálně jednou denně před spaním něco zamumlal, je to náročné a chce to trochu času, musí na tom pracovat a snažit se maximálně modlitby dodržovat. Pak je tu měsíc půstu, ramadán, také tvrdý oříšek pro každého konvertitu, ale chce to jen trénink. Zakát, nic, co by člověk musel nějak extra řešit, veškeré bližší informace poskytuje každá muslimská obec, protože většina muslimů žijící v nemuslimské společnosti odevzdává tzv. daň tam. Pouť do Mekky, týká se jen toho, kdo má dostatek finančních prostředků...

Co se týče zákazů v islámu, tam je to jasné, co je zakázané, je zakázané s okamžitou platností i u nového muslima. Ale je pochopitelné, že s tím někdo může mít menší problém a bude mu chvíli trvat, než v tom bude mít pořádek. Může se to týkat například člověka, který byl zvyklý na cigarety, jednu sklenku vína denně nebo i na vepřové maso (hlavně uzeniny). Chce to silnou vůli a pevnou víru, inshAllah. 

Někteří lidé velmi vážně přemýšlí o islámu, ale myslí si, že se nejdřív musí dát dohromady a pak můžou říct šahádu, to však není správný přístup. Tím vůbec netvrdím, že je v pořádku dát si víno nebo vepřové maso jako muslim, jen se snažím vysvětlit, že ze dne na den nebude nikdy nikdo tím správným super muslimem, není potřeba se tím stresovat. Důležité je přijmout islám a začít postupně všechno zdokonalovat a nenakládat si hnedka víc, než člověk může zvládnout. Bůh vidí, že se snažíte, že na sobě makáte, je Slitovný, Milostivý a Odpouštějící, zaměřte se hlavně na víru (vzdělávání a postupné praktikování), ono to pak půjde všechno samo, inshAllah. 

Co člověk, který v životě udělal hodně špatných věcí, může konvertovat k islámu?

Každý má šanci zamyslet se a změnit svůj život, Stvořitel všeho a všech neodmítá nikoho, přijímá pokání rodilých muslimů a přijímá nového muslima s čistým štítem tak, jako by se zrovna narodil. Nový muslim vstupuje do islámu bez hříchů, všechno se začne zapisovat až po tom, co vyslovil šahádu. Takže datum šahády je takovým islámským "narozeninovým dnem", to píšu jen tak pro správné pochopení, ne pro to, aby to někdo z vás slavil. 

Kéž vám Bůh pomáhá.

Pokud jsem se dopustila při psaní blogu nějaké chyby, kéž mi Bůh odpustí. 

© 2017-2025 Julinka Lerari | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu.
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!