Svět džinů
Ve jménu Boha milosrdného, slitovného
Džin je stvoření, které Alláh stvořil z čistého plamene v dávných dobách ještě před člověkem. Všeobecně víme, že džin je z ohně, anděl ze světla a člověk z hlíny.
Proč je Bůh stvořil?
Bůh stvořil lidi, džiny i anděly, aby Jej uctívali. Na rozdíl od andělů však mají džinové - stejně jako lidé - svobodnou vůli. Mohou se sami rozhodovat a podle toho také jednat. Proto se i na džiny vztahuje Soudný den, stejně jako na lidi.
Mezi džiny jsou muži i ženy, věřící i nevěřící, muslimové i nemuslimové. Oni nás vidí, ale my je nevidíme. Stejně jako mezi lidmi, i mezi nimi existují dobří a zlí jedinci.
Zjednodušeně řečeno: v našem světě existuje ještě jiný život - neviditelný svět džinů.
Kdo je Iblís?
Iblís byl nejvznešenějším z džinů a žil v ráji. Stejně jako prorok Adam (mír s ním), i on byl nakonec vyhnán - neboť neuposlechl Boží příkaz poklonit se Adamovi. Tímto činem se vzepřel Stvořiteli.
Po této události se Iblís stal šajtánem (satanem, ďáblem) a zavázal se, že až do Dne soudného bude největším nepřítelem lidstva. Všichni jeho potomci jsou šajtáni - ďáblové, kteří následují jeho slib a svádějí lidi z cesty.
Jak vypadají džinové?
Obecně víme, že existují tři druhy džinů:
- někteří mají křídla a létají vzduchem,
- jiní se dokáží přeměňovat a brát na sebe různé podoby - nejčastěji černého psa, kočky nebo hada,
- a další cestují po zemi a odpočívají během přesunů.
Jejich přesnou podobu neznáme, ale víme, že mají srdce, uši, oči a jazyk. Jak tyto smysly vypadají, však nevíme - nelze je srovnávat s lidskými. Bůh ví nejlépe.
Mají své potomky, jsou velmi inteligentní a jejich počet je mnohem větší než počet lidí.
Může člověk kontaktovat džina?
Jakýkoliv pokus o komunikaci s džinem je velice nebezpečný.
Můžou s námi žít džinové v jedné domácnosti?
Džinové mohou žít i v blízkosti lidí, ale nestává se to příliš často. Nejčastěji obývají prázdné domy, opuštěná místa, hřbitovy nebo jiná lidmi zanedbaná prostředí. Společně s lidmi začnou žít obvykle až tehdy, když se k nim člověk nevědomky „nastěhuje“.
Například když si někdo koupí starý dům, který byl dlouhou dobu opuštěný, je možné, že si tím nevědomky přivede do blízkosti i džiny, kteří v něm přebývali.
Můžou džinové člověku ublížit?
Ano, džinové mohou člověka ovlivnit. Proto nám prorok Muhammad (mír s ním) ukázal, jak se před nimi chránit.
Silná víra, pravidelné praktikování islámu a připomínání si Boha jsou tou nejlepší ochranou. Díky Boží milosti tak džinové nad věřícím člověkem nemají žádnou moc.
Jak se projevují?
Džinové často působí na člověka hlučně - například tím, že slyší z kuchyně otevírání a zavírání skříněk, cinkání nádobí, bouchání dveří a podobně. Mají radost, když se člověk vyděsí, a ještě větší, když ho utvrdí v jeho chybné víře - to je jejich úkol.
To se děje velmi často. Lidé si totiž myslí, že jde o jejich zesnulé blízké, kteří je přišli navštívit. Ve skutečnosti ale nejde o duchy mrtvých, ale o džiny - satany. Na této mylné představě jsou založeny mnohé horory, strašidelné knihy a příběhy, které sice mohou být založené na skutečných událostech, ale vysvětlení spočívá v působení šajtána, ne v návratu zesnulých.
Lidé někdy vyvolávají duchy a říkají například: „Babičko, jestli jsi to ty, dej mi znamení.“ A šajtán jej samozřejmě rád dá - může znát i velmi osobní detaily ze života zesnulého.
Každý člověk má totiž po levé straně osobního džina, zatímco po pravé straně osobního anděla.
Tento džin ho doprovází celý život, svádí ho ke špatným činům, podněcuje pochybnosti a pokouší se ho odvést z přímé cesty.
Po smrti člověka zůstává tento džin na zemi - a právě on může vystupovat jako „duch zesnulého“, protože s ním strávil celý jeho život a zná jeho soukromí. To je pravé vysvětlení mnoha příběhů, kdy lidé „komunikovali s mrtvými“ a dozvěděli se něco, co nemohl vědět nikdo jiný.
Výklad budoucnosti
Jednou z velmi nebezpečných věcí je spolupráce s džiny. Každý, kdo se jakýmkoli způsobem snaží předpovídat budoucnost, vědomě či nevědomě spolupracuje s džiny.
Budoucnost zná pouze Bůh - nikdo jiný. Přisuzovat tuto schopnost komukoli jinému znamená stavět ho na úroveň Alláha, a to je širk (přidružování), což je v islámu jeden z největších hříchů.
Jak je to s posedlostí ďáblem, existuje něco takového?
Ano, posedlost ďáblem (šajtánem) skutečně existuje. Může nastat v případě, kdy se velmi nebezpečný džin rozhodne člověku ublížit - fyzicky, psychicky nebo duchovně.
Proto není vhodné věnovat džinům přílišnou pozornost, vyvolávat je nebo se o ně nezdravě zajímat. Takové jednání může člověku velmi uškodit.
V islámu existuje tzv. exorcismus (rukja), tedy léčba pomocí Koránu a sunny, která se provádí pouze a jedině osobou, která je k tomu kompetentní - tedy muslimem, který tento obor studoval, má zkušenosti a jedná podle pravidel islámu.
A co příběhy, kdy se někomu zjevila panna Marie, nebylo to znamení?
Jak je psáno výše, šajtáni mají rádi, když člověka utvrdí v jeho křivé víře a mohou na sebe vzít podobu kohokoli, lidí i zvířat.
Kéž nás i naše děti Bůh ochraňuje před veškerým zlem, a Bůh ví nejlépe. Ámín.