Assalámu alajkum

Toto je Bohem stanovený pozdrav pro lidstvo, které uznává jedinečnost Boží, je Mu plně oddané a následuje Jeho proroky i posly. Tuto skutečnost sdělil Stvořitel Adamovi (mír s ním), když jej poslal ke skupince andělů a přikázal mu, aby je pozdravil slovy Assalámu alajkum (mír s vámi), oni mu na pozdrav odpověděli: „Wa alajkum assalám wa rahmatulláh (kéž je s vámi také mír a milosrdenství Alláha). Bůh spravil Adama o tom, že toto je jeho pozdrav a pozdrav jeho dětí. Islámští učenci se shodují v tom, že se to týká pouze muslimů, což je i logické, proč by nevěřící člověk nebo člověk, který odmítá Jeho zjevení, měl používat pozdrav Jím stanovený? 

Slovo salám znamená v arabštině mír. As-Salám je také jedno z 99 božích jmen, v překladu je to Dárce míru, kterému nepatří žádná nedokonalost, ten, kdo je zdrojem míru a bezpečím pro lidstvo. 

Pozdrav Assalámu alajkum se všeobecně překládá jako "mír s tebou", může se však též přeložit jako "pokoj s tebou" nebo "kéž jsi v bezpečí před zlem" a ve stejném znění jej používáme i v množném čísle (mír s vámi se všemi). Máme krátkou a dlouhou variantu, člověk totiž může říct jen assalámu alajkum (mír s tebou) nebo assalámu alajkum wa rahmatulláh (kéž je s tebou mír a milosrdenství Alláha), nebo assalámu alajkum wa rahmatulláh wa barakátuh (kéž je s tebou mír a milosrdenství Alláha i Jeho požehnání). Odpovědí je wa alajkum assalám (kéž je i s tebou mír) nebo wa alajkum assalám wa rahmatulláh (kéž je i s tebou mír a milosrdenství Alláha), nebo wa alajkum assalám wa rahmatulláh wa barakátuh (kéž je i s tebou mír a milosrdenství Alláha i Jeho požehnání). 

Z výroků proroka Muhammada (mír s ním) víme:

- Pozdrav míru patří k dobrým skutkům, čím delší je pozdrav, tím více připsaných skutků máme. 

- Pozdrav míru sbližuje muslimy a vnáší mezi ně lásku a přátelství. 

- Člověk vejde do ráje s pozdravem míru, s Boží milostí.

- Mladší člověk by měl vždy jako první pozdravit staršího, člověk za chůze by měl vždy jako první pozdravit sedícího a menší skupinka lidí by měla vždy jako první pozdravit větší skupinku lidí. 

- Když se potkají dva muži, jako první pozdraví ten, kdo je zbožnější. 

- Odpovědět na pozdrav míru je povinností každého muslima vůči svému bratrovi/sestře v islámu.

Pozdrav míru se používá od dob Adama (mír s ním), každý jej však samozřejmě vyslovoval jazykem svého národa. Dodnes ho používají židé i někteří křesťané. 

Nemuslimové

Pozdravit nemuslima jako první tímto pozdravem není dle islámských učenců povoleno, ovšem pokud nás nemuslim pozdraví jako první, správnější názor je ten, že jsme povinni mu ze slušnosti odpovědět. 

A Bůh ví nejlépe.

Pokud jsem se dopustila při psaní blogu nějaké chyby, kéž mi Bůh odpustí. 

© 2017-2025 Julinka Lerari | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu.
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!